Am făcut un act de chirie a unui apartament cu un escroc

26 februarie 2018 125

Am găsit un anunț pe internet că se oferă apartament în chirie. Am fost intrigată de prețul foarte avantajos pentru un apartament atât de bun. Am contactat respectivul domn, am venit, mi-a plăcut apartamentul și am scris contract pe un an și i-am achitat deja 2 luni în avans. Nici n-am reușit să-mi aduc toate hainele că a 4-a zi îmi descuie cineva ușa, era o doamnă, m-a întrebat ce fac în casa ei, s-a prezentat ca fosta soție a domnului în cauză. I-am explicat care-i situația, iar ea mi-a spus să plec, pentru că este apartamentul ei, mi-a arătat și documente care confirmau asta. Ce să fac ca să-mi întoarcă banii sau să pot rămâne mai departe acolo? Am sunat, dar domnul nu mai răspunde deja a 3-a zi.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Este posibil de la fosta soție să aflați numele persoanei cu care a-ți raportat și să înaintați o plângere la poliție, totodată să prezentați toate probele care fac dovada încheiere un contract de închiriere a spațiului locativ, acesta urmând a fi tras la răspundere după care ulterior și... mai detaliat dvs sa fiți despăgubită.

Totodată, asigurați-va dacă și persoana cu care a-ți contractat nu este co-proprietar al apartamentului acesta sau fiind în devălmășia soților.

26 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna dna Inga,
Din cele spuse de către dvs. se pare ca persoana dată a comis o escrocherie.
În cazul dat puteți adresa o plângere la poliție, anexati la moment doar copia contractului după care când poliția sau procurorul va solicită originalul contractului o sa prezentați contractul în original (va fi întocmit... mai detaliat un proces-verbal de ridicare).
Astfel, organul de urmărire penală urmează pornească urmărirea penală, să-l identifice în scopul atragerii la răspundere penală.
Dacă nu o sa va întoarcă banii de benevol puteți depune o acțiune civilă în procesul penal și sa solicitați repararea prejudiciului care vi l-a cauzat.

26 februarie 2018