Am fost actionat in judecata de MAI pentru a restitui cheltuielile de invatatura

11 iulie 2017 103

Sunt trimis in judecata ca pirit de catre IGP a MAI pentru a restitui keltuielile statului kare mi-au fost acordate timp de jumate de an kit am fost dislokat la cursuri de dezvoltare profesionala la academia de politie. Precum ca trebuia sa lucrez obligatoriu 5 ani pentru a nu restitui acesti bani. Eu am lucrat doi, ei imi cer inapoi salariu, deplasarile, ajutorul material... Ce pot face in cazul dat...am sanse de cistig de instanta?

Comentariile juriștilor 7

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Trebuie sa vedeti cum este prevazut in contractul de formare profesionala. Daca exista asa clauza, atunci sunteti obligat sa restituiti acele cheltuieli care sunt indicate in contract. In mod normal, ar trebui sa solicite restituirea doar a cheltuielilor suportate in legatura cuorganizarea cursuilor de formare profesionala (bursa, cazare, etc.), si... mai detaliat nu a salariului sau altor plati obtinute deja ca angajat. Totodata, s-ar putea ca sa fie invocat in instanta restituirea doar a cheltuielilor proportional timpului ne-lucrat (3 ani)

11 iulie 2017

Silviu salut...mersi pentru raspuns dar ei cer salariu care eu lam primit timp de jumate de an cite 3200 lei plus plata deplasarilor aproximativ 7 mii,si ajutorul social pe primul copil eu am lucrat doi ani si am deja doi copii am eu sanse ca in instanta sa am cistig... mai detaliat de cauza fara a intoarce keltuielile?

11 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

trebuie sa vad contractul. poti sa-l transmiti prin e-mail

11 iulie 2017

Ok spre seara eu iti trimit foto la dosaru

11 iulie 2017

Mersi mult silviu

11 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cu placere! Este destul contractul de munca si contractul de formare profesionala daca exista. Da, si cererea de chemare in judecata. Ulterior, daca vor mai fi necesare alte documente te anunt.

11 iulie 2017

Silviu salut ...tu poti sa ma reprezinti in instanta cu problema mea?

12 iulie 2017