Am fost amendat in temeiul art. 357 CC

15 aprilie 2020 51

Buna ziua. Am fost amendat in temeiul art. 357 CC, pentru ca vecinii au depus o plingere ca "eu lovesc pe parcursul noptii de 2-3 ori intrun obiect". In realitate s-a auzit o bubuitura ca m-am trezit si eu, da nu am inteles care este cauza si m-am culcat. A 2-a zi gasesc la bucatarie capacul de la cratita care a cazut si a creat zgomot. Politistul de sector mi-a intocmit proces-verbal pe acest caz. Dorec sa aflu daca are sens sa contest in judecata. Daca da, sunt sanse sa-mi anuleze amenda, sau mai bine sa achit si sa uit de asta? Multumesc mult.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Dumitru,

Cele spuse de Dvs. o să fie foarte greu de probat în situația în care contestați PV.

16 aprilie 2020

Multumesc mult de raspuns, reese ca acit amenda pina ce nu au trecut 72 de ore ca so acit in jumatate.

16 aprilie 2020