Am fost amendat pentru depasirea vitezei

24 noiembrie 2018 120

Buna ziua. Pe 31 august 2018 am fost amendat pentru depasirea vitezei cu 600 lei. Deoarece 31 august e sarbatoare nationala, bancile si posta n-au lucrat si n-am avut unde sa platesc jumatate din amenda. Pe 1 si 2 septembrie au fost sambata si duminica si iarasi n-au lucrat nici banca, nici posta. Luni 3 septembrie la ora 11 am platit la posta 300 lei - jumatate din amenda. Pe 23 noiembrie 2018 mi-a venit scrisoare de la executorul judecatoresc unde ma informeaza ca trebue sa platesc restanta 300 lei si cheltuelile de judecata 380 lei. Spuneti-mi, va rog, cu ce sunt vinovat eu ca bancile n-au lucrat si eu n-am avut unde plati? Sunt autoritatile in drept sa-mi ceara sa platesc restanta si cheltuelile de judecata?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Cu referire la faptul dacă sunt în drept să solicite de la dvs aceste plăți, atunci da. Aceștia se conduc expres după faptul că contravenientul are strict 72 de ore pentru achitarea amenzii în jumate. Acum cu noile modificări care urmează să apară în 2019 în Codul Contravențională, acest... mai detaliat tip de plata va putea fi făcut deja în 3 zile lucrătoare.

25 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Plata efectuată pe 3 septembrie se încadrează in termenul de 72 ore pentru plata in jumătate a amenzii.
Se interpretează în favoarea contravenientului legea.
Zilele de odihnă și cele nelucrătoare nu se includ în calcul.
Contestați incheierea executorului judecătoresc de intentare a procedurii de executare, pe motiv ca obligatia a fost stinsă. Aveti... mai detaliat 10 zile termen de contestare. Nu se achită taxa de stat pt acest fel de contestatii. Se depune la Judecatoria din raza teritoriala unde ex jud are biroul.

25 noiembrie 2018