Am fost amendat pentru trecerea neregulamentara a strazii

17 ianuarie 2023 36

Buna ziua. Am traversat strada intr-o zona rezidentiala din Durlesti. Politista de sector m-a oprit si m-a amendat pentru trecerea neregulamentara a strazii. Au dreptul politistii de sector sa faca astfel de constatari si sa aplice amenzi? In acea zona exista trecere de pietoni marcata doar la intersectia care se afla la aproximativ 200 m de la locul unde am travesat eu.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna Valeriu, politistii de sector au dreptul sa aplice amenzi pentru astfel de contraventii in baza constatarilor personale.
Odata fiind intocmita, trebuie sa achiati amenda sau sa o contestati in termen maxim de 15 zile.
Daca totusi alegeti cea de-a doua varianta , va sugerez sa vedeti prevederile Regulamentului circulatiei rutiere,... mai detaliat si anume art.114 alin(2) permite traversarea drumului inafara trecerilor de pietoni in cazul în care în limitele vizibilităţii (100-150 m) nu sînt treceri pentru pietoni sau intersecţii, ei pot traversa drumul numai după ce s-au asigurat că nu se apropie nici un vehicul, efectuînd trecerea pe traiectorie perpendiculară în raport cu marginea părții carosabile.
Sanatate si mult noroc!
Daca aveti intrebari suplimentare mi le puteti adresa la adresa de email rotaru.help@gmail.com

19 ianuarie 2023