Am fost ca garant la un împrumut de bani

12 iulie 2018 84

Am fost ca garant la un împrumut de bani. Acum m-au chemat la judecata ca nu au fost achitati bani. Suntem 2 persoane garant. SRL vrea sa întoarcă bani si sa ne puna sa plătim - sa împărtească bani la toti trei. Ce se poate de făcut în aceasta situatie? Eu de bani nu m-am folosit si nici nu i-am văzut, nu am de unde achita 950 de euro. Ce se poate de făcut în cazul meu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Creditorul este în drept. Sa solicite restituirea împrumutului, dobânzii aferente, dobânzii de întârziere și a penalității, doar de la unul din debitori sau de la toți integral sau parțial, iar debitorii sunt obligați să execute.
Având calitatea de fidejusor și executînd pretențiile înaintate de către Creditor, dvs o sa aveți dreptul... mai detaliat de a acționa în regres față de Debitor să-i cereți restituirea la toate sumele achitate de către dvs.

13 iulie 2018