Am fost fidejusor la o persoana

6 septembrie 2018 73

Buna ziua. Am fost fidejusor la o persoana si ea n-a achitat creditul. Am fost la judecata si s-a transmis hotararea la executor. Eu lucrez oficial, iar persoana nu, mie mi-au blocat conturile si cardul. Apoi s-a luat o hotarare si cardul mi l-au deblocat, iar contul unde eu aveam credit - nu. Imi cresc procente in foecare zi, iar persoanei care a luat creditul nu i-au facut nimic.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
În atare situație urmează sa achitați ambii în mod solidar, după care dvs va puteți adresa în ordine de regres față de cel ce a luat creditul.
Potrivit art. 320 Cod penal persoana care intenționat se eschivează de la executarea unei hotărâri judecătorești sau ascunde bunurile sale poate fi atrasă mai... mai detaliat întâi la răspundere contravențională după care și la răspundere penală.

6 septembrie 2018