Am fost impus sa scriu cerere de eliberare din serviciu

5 octombrie 2020 72

Buna ziua. Mi s-a incriminat in urma unei plangeri ca am luat mita 200 lei, dar in scurt timp plangerea a fost retrasa. Cu toate acestea, serviciul securitate interna a deschis ancheta de serviciu, fara a avea dovezi video/foto sau audio. Au depus presiune asupra mea si am fost nevoit sa scriu cerere de demisie din propria intiativa. M-au amenintat ca in caz contrar vor da actele la politie sau CNA si voi fi concediat pe articol. In baza cererii mele scrise pe 21.09.2020, s-a facut ordin de eliberare si abia pe 30.09.2020 s-a facut calculul si au venit banii pe card, In urma stresului, pe 24.09.2020 am plecat in concediu medical, Nici pana in ziua de azi nu am facut cunostunta cu ordinul de eliberare, dar pe 02.10.202 am fost chemat de catre director care mi-a zis ca sunt eliberat. As vrea sa aflu daca au dreptul sa ma elibereze fara ca eu sa iau conostinta cu ordinul si fara sa-l semnez. Cum trebuie sa procedez mai departe? Inca ma aflu in concediu medical.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Depuneti o sesizare la inspectoratul muncii, nu puteți fi eliberat fara respectarea unei proceduri.

7 octombrie 2020
Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
în timpul concediului medical nu se poate de concediat persoana, chiar dacă a scris cerere de demisie. Demisia ar putea intra în vigoare doar după ce reveniți din concediu de boală. Așadar orice acțiune a angajatorului de a vă elibera în timpul concediului de boală este ilegală și trebuie contestată,... mai detaliat atât la Inspectoratul de Stat al Muncii cât și în instanță pentru a vă restabili în funcție și a vă achita toate drepturile salariale restante sau omise din cauza actelor ilegale.

7 octombrie 2020