Am fost impusa sa platesc impozit pe venitul obtinut dintr-o activitate pe care Codul fiscal al RM nu o reglementeaza

14 decembrie 2023 4

Buna ziua! Am fost impusa sa platesc impozit pe venitul obtinut dintr-o activitate pe care Codul fiscal al RM nu o reglementeaza. Mai exact, m-au impus sa platesc impozit pentru anii 2021-2022, mi-au calculat taxe si penalitati, precum ca am incalcat legislatia, cu toate ca nu exista legislatie care sa reglementeze acest gen de activitate. Conform raspunsului Ministerului Finatelor la petitia adresata, in anul 2024 se prevede modernizarea Codului fiscal in cadrul careia va avea loc revizuirea normelor referitoare la impozitul pe venit, inclusiv aspecte ce vizeaza tratamentul fiscal al operatiunilor cu active financtiare derivate. Eu am fost impusa sa platesc pentru o activitate pe care legea nu o prevede inca. Angajatii organului fiscal nu cunosc genul de activitate vizat, pentru ca "nu prea stiu despre ce este vorba". Astfel, au atribuit gresit articole din Codul fiscal doar ca sa imi spuna "ca ei lucreaza cu ce au". M-au impus sa platesc fara sa cunoasca sursa de impozitare. Ce pot face in situatia descrisa? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Codul fiscal evaziv dar ar permite impunerea impozitului pe venit pentru orice activitate generatoare de venit.

Articolul 18. Sursele de venit impozabile
În venitul brut se includ:
o) alte venituri care nu au fost specificate la literele menţionate şi care nu sînt neimpozabile conform legislaţiei fiscale.

15 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alina, FVD ați fost îmn drept să contestați procesul verbal contravențional întocmit de organul fixal în instanța de judecată în timp de 15 zile. DVS sunteți în drept să ceriți pentru a fi rstabilită în termen, dacă l-ați omis, încercați.

16 decembrie 2023