Am fost impusa sa semnez o recipisa precum ca datorez bani

17 iunie 2017 164

Buna seara. In martie am scris o recipisa fiind impusa sa o fac, adica amenintata ca se vor divulga niste chestii personale. Am fost impusa sa o scriu de fostu meu shef, suma 1500 de euro. Acum sunt chemata in judecata din cauza recipisei si ca nu am intors banii acestia, care sunt ireali pentru ca nu am tinut asa bani in mina. Nu lucrez nicaieri, am fost concediata de el pe articol, am un copil de 4 ani si insarcinata in 4 luni, divortata, am 27 ani si nu am in proprietate nimic, nici imobil, nimic. Ce consecinte si ce hotarire ar putea lua judecata, am judecata peste o luna. Va rog mult sa ma consultati. Multumesc anticipat

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ana-Maria,

Puteți solicita ca recipisa să fie declarată nulă, deoarece a fost încheiat prin violență.
Pentru aceasta trebuiesc întrunite condițiile:
(1) Actul juridic încheiat în urma constrîngerii prin violenţă fizică sau psihică poate fi declarat nul de instanţa de judecată chiar şi în cazurile cînd violenţa a fost exercitată de un terţ.
... mai detaliat (2) Violenţa este temei de anulare a actului juridic numai în cazul în care se demonstrează că este de natură să determine o persoană să creadă că ea, soţul, o rudă sau o altă persoană apropiată ori patrimoniul lor sînt expuşi unui pericol iminent.
Cererea de anulare poate fi depusă în termen de 6 luni de la data cînd a încetat violenţa.

În cazul în care nu solicitați nulitatea recipisei, instanța de judecată vă va obliga să achitați datoria.

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Ve-ti fi obligata la achitarea sumei datorate !
Instanta va intreba clar: Daca a-ti fost amenintata sau harttuita de ce nu v-ati adresat la politie!
Astfel nu ve -ti putea proba ca contractul a fost semnat prin violenta!

18 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Depuneti o plingere la Politie pentru fapta de santaj din partea individului respectiv. Simultan, in dosarul civil care urmeaza sa aiba loc, mentineti pozitia Dvs si anexati dovada ca ati depus Plingere pe actiunile persoanei respective. Daca se va demonstra vinovatia inculpatului pe faptul ca v-a santajat, atunci veti... mai detaliat avea temei de casare a unei eventuale Hotariri prin care se va incasa suma respectiva de la Dvs.

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Fereasca Dumnezeu sa avem o justitie in care s-ar fi acceptat de organul de urmarire penala intentarea urmaririi penale pentru santaj , in cazul debitorilor in baza recepisei fara a avea probe concrete !
Nu as asculta basme , si nu semnati pe viitor recepise care nu produc de fapt efecte... mai detaliat juridice ! O sa va treziti doar cu o groaza de cheltuieri suplimentare!

18 iunie 2017