Am fost înșelat

16 martie 2020 76

Pe o retea de socializare am găsit un anunt: aveau nevoie de oameni pentru devamarea mașinilor cu o recompensa bună. Am sunat, mi-au spus ca trebuie trecuta 2 mașini din Polonia in Ucraina, recompensa pe fiecare mașină - 200$. Am plecat in Ucraina (4 oameni), am trecut masinile, dupa care ne-au urcat în autobus cu promisiunea ca la Chișinău ne va întalni cineva sa ne dea banii. Am ajuns la Chisinau la ora 3 diminiața, nu ne-a întâlnit nimeni și telefonul de contact este deconectat. Asta se numește escrocherie. Ce se poate de făcut?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Igor,

Vă recomand să vă adresați la poliție cu o plîngere. Doar organele de urmărire penală sunt responsabile și competente să analizeze circumstanțele enumerate de Dvs și să le califice conform prevederilor Codului Penal.

16 martie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Igor!

Pe lângă cele menționate de colegul meu, trebui să știți că în cazul în care nu scoateți automobilul de pe teritoriul Ucrainei în termenul maxim admis pentru aflare în Ucraina veți fi atras la răspundere contravențională conform legilor acestui stat!

Legea Ucrainei dispune achitarea unei amenzi în mărime de circa... mai detaliat 17000 grivne pentru asemenea încălcări.

Adresați-vă autorităților competente ale Republicii Moldova pentru escrocherie, precum și autorităților competente din Ucraina.

După ce expiră termenul legal de aflare a acelui automobil pe teritoriul Ucrainei, la următoarea încercare de a traversa frontiera de stat a Ucrainei o să aveți probleme cu autoritățile acestui stat!

Nu acceptați bani „ușori” când nu cunoașteți legea acelui stat.

Succes!

16 martie 2020