Am fost la munca peste hotare si am fost jefuit de bani

29 septembrie 2018 35

Buna! Spuneti-mi, va rog, unde in afara de politie pot sa ma adresez ca sa depun o plangere pe o persoana care m-a chemat la lucru peste hotare. In ziua in care am primit salariul, am fost batut si mi-au luat banii. In acea tara nu am apelat la politie deoarece nu vorbesc limba acelei tari. Ca martor a fost o persoana cu care am plecat la munca si care la fel s-a ales cu multiple vatamari corporale si fara bani. Revenind in tara, am mers si am facut expertiza medicala si cu aceasta am depus plangere la politie. Dupa mai mult de o luna, a venit raspunsul ca acea persoana nu poate fi trasa la raspundere din lipsa de probe. Va rog sa imi spuneti daca acest caz poate fi in favoarea mea si daca voi putea sa-mi recuperz banii. Cum sa procedez? Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei,
Ar trebui să solicitați la Consiliul Național pentru Acordarea Asistenței Juridice Garantate de Stat un avocat și sa contestați refuzul în începerea urmăririi penale.

29 septembrie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Igor poate înlăsați în pace avocatii de la Consiliu Național, ei sînt niște mobile în proces, știi foarte bine.Dl. Artur trebue să apelați la un avocat profesional să vă acorde un ajutor convenit.

4 ianuarie 2020