Am fost lipsit de dreptul de a conduce automobilul

13 februarie 2019 308

Buna! Daca am fost lipsit de dreptul de a conduce automobilul si urc la volan, care este pedeapsa in 2019? Se deschide dosar penal sau se aplica amenda?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ilie,

Mai întâi vi se aplică amendă după care veți fi atras la răspundere penală pentru neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești.

Accesați link-ul și vedeți care sunt pedepsele aplicate și norma legală încălcată.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=331268

13 februarie 2019