Am fost lovit de un colaborator de politie

22 august 2018 62

Iin desfasurarea unui caz penal, am fost interogat ca martor. In timpul interogarii, am fost amenintat si lovit de un colaborator al MAI. Ce pot face?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Sesizați procuratura din raza teritorială din care face parte subdiviziunea MAI.

Succese!

23 august 2018
  • Jurisconsult

D-l Dumitru în cazul DVS colaboratorul de poliţie poate să fie tras la răspundere penală pe art. 201 prim CP, seizaţi procurorul, trebue să vă adresaţi la medicul legist, pentru a fi constat că pe corpul DVS sînt letiuni corporale.

23 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

D-le Dumitru, depuneți o plângere la Procuratura Generală pe numele procurorului Caracuian!
Acest procuror face parte din subdiviziune Procuraturii care se preocupa de cauzele penale de tortura, tratamente inumane și degradante!
D-le Grigoraș de ce duceți lumea în eroare? Oare nu art 166/1 Cod Penal al RM e aplicabil situației date? ... mai detaliat Or, acesta de fapt este un caz clasic de aplicare a tratamentelor inumane sau degradante și a torturii în scopul obținerii unor probe sau determinării persoane să dea anumite declarații pe placul colaboratorul de poliție.

27 august 2018