Am fost oprit de politistul de patrulare

25 mai 2018 73

Am si eu asa o problema. Am fost oprit de politist ca sa-mi controleze actele. Dupa care a vazut ca sunt incepator, mi-a spus ca trebuie sa am atasat pe parbriz semnul de incepator. Si ca poate sa imi puna amenda pentru ca nu il am, la care i-am lamurit ca masina nu este a mea. I-am dat totusi 50 lei ca sa ma lase in pace. As dori sa stiu ce amenda pot primi daca nu am amplasat semnul galben de incepator pe parbriz?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Iată ce puteți face Dvs asta este să faceți totuși niște ani de închisoare pentru că ați corupt un agent constatator, iar suma pe care i-ați dat-o nu are relevanță.
Dacă tot ați decis să recunoașteți vina în comiterea unei asemenea infracțiuni mai bine faceți un autodenunț direct la Procuratura anticorupție... mai detaliat pentru a fi liberat de atragerea la răspundere penală.

Articolul 325. Coruperea activă
(1) Promisiunea, oferirea sau darea, personal sau prin mijlocitor, unei persoane publice sau unei persoane publice străine de bunuri, servicii, privilegii sau avantaje sub orice formă, ce nu i se cuvin, pentru aceasta sau pentru o altă persoană, pentru a îndeplini sau nu ori pentru a întîrzia sau a grăbi îndeplinirea unei acţiuni în exercitarea funcţiei sale sau contrar acesteia
se pedepseşte cu închisoare de pînă la 6 ani cu amendă în mărime de la 2000 la 4000 unităţi convenţionale, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 6000 la 10000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.
[Art.325 al.(1), sancţiunea în redacţia LP326 din 23.12.13, MO47-48/25.02.14 art.92; în vigoare 25.02.14]
[Art.325 al.(1) în redacţia LP78 din 12.04.12, MO99-102/25.05.12 art.334]
(2) Aceleaşi acţiuni săvîrşite:
a) - exclusă
b) de două sau mai multe persoane;
c) în proporţii mari
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 7 ani cu amendă în mărime de la 4000 la 6000 unităţi convenţionale, iar persoana juridică se pedepseşte cu amendă în mărime de la 10000 la 14000 unităţi convenţionale cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate.
[Art.325 al.(2), sancţiunea în redacţia LP326 din 23.12.13, MO47-48/25.02.14 art.92; în vigoare 25.02.14]
[Art.325 al.(2), sancţiunea modificată prin LP78 din 12.04.12, MO99-102/25.05.12 art.334]
(3) Acţiunile prevăzute la alin.(1) sau (2), săvîrşite:
a) în proporţii deosebit de mari;
a1) în privinţa unei persoane cu funcţie de demnitate publică sau a unui funcţionar internaţional;
[Art.325 al.(3), lit.a1) introdusă prin LP245 din 02.12.11, MO25-2
(4) Persoana care a promis, a oferit sau a dat bunuri ori servicii enumerate la art.324 este liberată de răspundere penală dacă ele i-au fost extorcate sau dacă persoana s-a autodenunţat neştiind că organele de urmărire penală sînt la curent cu infracţiunea pe care a săvîrşit-o.

25 mai 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii
25 mai 2018