Am fost privat de permisul de conducere pe un termen de 2 ani

11 decembrie 2019 239

Am fost privat pe un termen de 2 ani pentru savirsirea contraventiei prevazute de art. 243 (parasirea locului accidentului). In hotararea de judecata este indicata data de 11 decembrie 2017. Astazi au trecut acesti 2 ani. Unde trebuie sa ma adresez pentru ridicarea permisului si ce documente trebuie sa am? Trebuie sa sustin examenul teoretic?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Potrivit pct. 40 din Regulamentul
cu privire la permisul de conducere, organizarea şi desfăşurarea
examenului pentru obţinerea permisului de conducere
şi condiţiile de admitere la traficul rutier

40. La expirarea termenului de privare de dreptul de a conduce autovehicule, în afara cazurilor în care a intervenit anularea sau schimbarea acestei sancţiuni prin amendă... mai detaliat
contravenţională, pentru repunerea în dreptul de a conduce, persoana solicitantă trebuie să prezinte subdiviziunii competente a Poliţiei următoarele documente:
a) actul de identitate şi copia acestuia;
b) adeverinţa medicală a conducătorului de vehicul şi a candidatului pentru obţinerea permisului de conducere (Formularul nr.083/ e). Adeverinţa medicală pentru persoanele
care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate necesită a fi datată cu cel mult 30 de zile calendaristice înaintea expirării termenului
de privare;
c) dovada frecventării programului probațional antialcoolic și antidrog, pentru persoanele care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate, în conformitate cu prevederile Hotărîrii Guvernului nr. 1434 din 7 noiembrie 2002 "Cu privire la măsurile de prevenire a conducerii mijloacelor de transport în stare de ebrietate.

Regulamentul il puteti gasi aici: http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=103589&lang=ro

12 decembrie 2019