Am fost scoasa de la evidenta inca din anii 2011

27 iunie 2019 71

Am fost scoasa de la evidenta inca din anul 2011. Cand m-am adresat la banca dupa credit, atunci mi s-a spus ca nu sunt nicaeri la evidenta. Mama zice ca ea nu a scris cerere sa ma scoata de la ea de la evidenta. Cand fratele a murit, in 2011, a avut probleme cu documentele lui, ca nu era nici el nicaeri pus la evidenta. Putea careva din primarie sa ne scoata de la evidenta, fara acordul nostru? Aveau asa drept? Si unde de adresat mai departe?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
ridicareaînscrierei de evidență o poate face doar proprietarul sau coproprietarii de imobil locativ, care ar fi eroarea în cazul dumneavoastră, vedeți la ASP Direcția Evidență a populației.
Pentru a vă înregistra la viză de reșenință, proprietarul(coproprietarii) imobilului unde doriți stabilirea vizei de reședință urmează să meargă la ASP Direcția... mai detaliat Evidență a populației și să facă această înregistrare a dumneavoastră, asta e tot.

29 iunie 2019