Am fost victima unui acident în care este implicat un echipaj de poliție care pledează nevinovați

1 septembrie 2018 59

Circulam regulamentar și la un moment în fața mi-a apărut mașina poliției, a aprins girofarele și s-a poziționat în fața mea inchizându-mi drumul. Eu am evitat ciocnirea cu mașina echipei, iar polițistul de alături de șofer a ieșit repede afară și m-a izbit. Am Căzut și mi-am rupt grav piciorul, care trebuie operat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d/naCristina, în cazul DVS este necesar să apelaţi cu o plînfere la procuror, unde să reflectaţi toate circumstanţele. În caz dacă v-a fi găsit vinovat poliţistul, el poate fi tras la răspundere pe art. 201 prim CP, după consecinţe.

3 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Cristina,
De fapt, depuneți o plângere la Procuratura Generală și descrieți toate nuanțele.
Solicitați de la spital sa va ofere extrasul în care sa fie indicat diagnosticul, gravitatea fracturii și termenul necesar pentru recuperare fapt ce va determina încadrarea juridică a faptei.
Având în vedere ca prejudiciul a fost cauzat de un... mai detaliat lucrător al MAI ar fi cazul să contractați un avocat, deoarece cazul poate fi mușamalizat.

3 septembrie 2018