Am imprumutat bani de la o persoana

12 februarie 2019 45

Buna ziua. Mult stimati avocati, am asa o problema. Am imprumutat bani de la o persoana, am scris recipisa. In ea am scris ca imprumut pe o perioada nedeterminata. La moment persoana a apelat la un avocat si ma da in judecata. Eu i-am propus sa-i intorc o parte din suma, el imi spune ca nu il aranjeaza asa suma. Sfatuiti-ma, va rog, cum sa procedez mai departe. Va multumesc mult.

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Olga, potrivit art. 871 alin. (4) din Codul Civil, Dacă în contractul de împrumut nu este stabilit nici termenul de restituire, nici termenul de preaviz, împrumutul trebuie restituit în decursul a 30 de zile de la data la care împrumutatul a primit cererea de restituire.
Respectiv, dvs., sunteti obligat să... mai detaliat restituiți împrumutul în termen de 30 de zile de la solicitare.
În cazul în care dvs., nu aveți posibilitatea să restituiți întreaga sumă ar fi bine să mergeți la masa de negocieri cu cealaltă parte, pentru că e dreptul împrumutătorului de a se adresa cu o cerere în judecată pentru încasarea întregii sume datorate, dvs., nu îi puteți limita acest drept.
Sfatul meu este să încercați să negociați, în caz contrar dacă împrumutătorul va dori o să mergeți în instanța de judecată.

12 februarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu titlu de adăugire la cele indicate de colegul meu mai sus termenul de 30 de zile potrivit art. 871 CC este unul extinctiv.

12 februarie 2019