Am imprumutat bani la procente

1 iunie 2018 1128

Sunt proprietar la o ghereta in piata, acum sotul a plecat dupa hotare si a vindut-o, dar nu ne-au dat toti banii. De anul trecut o parte a gheretei o dadeam in chirie, fara niciun document - un ajutor prietenesc. Tot de la ei am imprumutat 500 euro, dar am facut o recipisa in care scria ca-i voi intoarce pana la anul nou. Le-am restituit 200 si pentru 300 achitam cate 10% lunar. Vanzari nu aveam si nu am putut sa le intorc, ei lucrau cu mine si ma intelegeau. Acum insa, cand se vinde ghereta (sotul a luat 900 euro si a plecat la munca la Londra, cumparatorii au ramas sa-mi dea mie 400 euro), chiriasii mei au pus lacata si nu vor sa elibereze ghereta pana nu le intorc toti banii (adica 300 euro si 2.800 lei). Eu nu am asa bani, trebuie sa traiesc cu ceva o luna si mai am un credit, sunt insarcinata in luna a 5-a si mai am un copil. Cu ce sa traim o luna? Le-am propus sa le dau 150 euro si sa mai astepte pana sotul imi va trimite, dar ei nu vor. Ce sa fac nu stiu. Ajutati-ma, va rog!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Natalia,
În contractul de împrumut (recipisă) este indicat că ați luat banii la procente? Care e procentul(aceasta este o dobândă aferentă împrumutului).
Trebuie să știți că dobânda aferentă anuală împrumutului nu poate depăși mărimea ratei de bază a Băncii Naționale a Moldovei la data încheierii contractului(recipisei).
Dacă contractul Dvs nu prevede o... mai detaliat dobândă, însă Dvs le-ați achitat vă puteți adresa la poliție pe motiv că indivizii pretind bani care nu au dreptul să-i solicite!
Dacă nu dispuneți de venituri suficiente vă puteți adresa la Oficiul Teritorial Chișinău al CNAJGS pentru a vi se acorda un avocat gratuit!
Mai jos vedeteți contactele:
http://www.cnajgs.md/ro/bmn/page/contacte

1 iunie 2018