Am împrumutat o suma de bani unei persoane

11 mai 2018 57

Am o întrebare: in cazul in care am împrumutat o suma de bani unei persoane pe o perioada de timp și persoana data refuza să-i întoarcă, este posibil cu ajutorul unui jurist sa mi-i întorc înapoi? Nu s-a făcut nimic prin notar, nu s-a scris nici o recipisa!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Valeria.

Dacă împrumutatul nu dorește să vă restituie benevol banii, puteți să-i recuperați doar pe cale judecătorească. Însă, cu părere de rău, fără vreun înscris că acest împrumut a avut loc, aveți puține șanse să câștigați.

Dacă obțineți cumva de la împrumutat o confirmare în formă scrisă sau altă formă textuală... mai detaliat (email, sms), atunci șansele de a vă întoarce banii pe cale judecătorească cresc considerabil.

O zi bună.

11 mai 2018