Am incheiat un contract cu Academia militara

2 martie 2019 103

Buna ziua. Am asa o problema. In anul 2008, am incheiat un contract cu Academia militara Alexandru cel Bun, inainte de inceperea studiilor, care prevede ca dupa absolvirea academiei, sunt obligat sa activez 5 ani in Ministerul Apararii. Din data de 29.06.2012 m-am eliberat din armata, reziliind contractul. Ulterior, in data de 09.09.2013, am incheiat un alt contract pe un termen de 5 ani, reziliindu-l si pe acesta in data de 10.02.2017. Dupa cate m-am informat eu, termenul de prescriptie al unui contract este de 3 ani. Necatand la aceasta, pe data de 01.02.2019 Ministerul Apararii a inaintat cerere de chemare in judecata privind intoarcerea cheltuielilor suportate pentru instruirea mea. Intrebarea mea este cat de corect este acest lucru, daca contractul pe care l-am semnat privind obigatia mea de a activa pe un termen de 5 ani dupa absolvire a fost reziliat in anul 2012? Si care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Ar trebui analizate atent toate contractele dvs după care ar fi posibil de expus poziția finală vis-a-vis de acest subiect.
Cert este faptul ca 3 ani nu au expirat deoarece dvs ați reziliat cel de al doilea contract la 10.02.2017ceea ce presupune ca ultimele acțiuni în baza contractului au fost comise... mai detaliat mai puțin de 3 ani în urmă.

În cazul dvs urmează a fi analizate obligațiile instituției de învățământ față de dvs, precum trebuie de identificat cum și din ce s-a format costul studiilor și dacă acesta este prevăzut de contractul de studii.

3 martie 2019