Am indicat în contractul de vânzare-cumpărare un preț de 20 de ori mai mic decât prețul convenit

18 martie 2024 3

Bună ziua. Am vândut un teren și în contract am indicat un preț de 20 ori mai mic decât prețul real al bunului (asupra căruia am convenit cu cumpărătorul). Totodată, am o recipisă de la cumpărător unde este indicat prețul real al terenului. Până la moment nu am primit banii pentru bunul înstrăinat. Pot în această situație să anulez contractul și să cer înapoi terenul?

Jurist comments 2

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Angela, da, puteti cere rezolutiunea contractului. Pentru a va putea orienta referitor la durata acestui proces este necesar de analizat contractul.
Va pot ajuta cu unele sfaturi gratuit, contactati-ma pe email rotaru.help@gmail.com sau watsapp: 060508487

19 martie 2024
  • Jurisconsult

Buna Angela, DVS nu indicați numărul la contract, mai ales ați indicat cu 20 ori mai mic, ați mers la niște favoări pentru cumpărător, el ceva s-a gândit, că DVS nu aveți nici-o treabă cu acest contract, e ceva paradocs . O să aveți probleme, să nu contravină prevederilor Codului... mai detaliat civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege. De dorit de văzut acest contract, publicați mai departe.

19 martie 2024