Am interdicție?

14 februarie 2022 224

Buna ziua. Am datorii față de bănci și acestea au pornit procese de judecată. Vreau sa plec peste hotare pentru a acoperi datoriile. Am dreptul sa parasesc tara in aceasta situatie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
in acest caz, pentru a afla dacă aveți sau nu interdicție de a părăsi țara, vă puteți adresa pentru informații la poliția de frontieră, vedeți datele https://border.gov.md/.

Sigur, interdicție de acest gen nu apare imediat ce sunteți in restanță a plăților catre creditor, există o procedură destul de îndelungată.

14 februarie 2022
  • Jurisconsult

Igor, interdicțiile sun aplicate de executor, la DVS chestiunea cu achitarea creditorilor se găsește în prejma judecății, hotărî rele nu sunt pronunțate.

15 februarie 2022