Am interdictie in UE sau nu?

17 septembrie 2018 4019

Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti, va rog daca am interdictie in UE sau nu? Am fost in R. Ceha cu pasaport biometric si am stat mai mult cu 2 luni (in total 5 luni). La intoarcere in MD, in Cehia politia ne-a oprit si ne-au luat la sediul lor. Am achitat o amenda si mi s-a spus ca mi sa pus deport pe toata UE. Cum pot afla daca e pe toata Europa sau numai pe R. Ceha?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din păcate pot să vă dau doar un indiciu, contactați reprezentanții de la ministerul afacerilor externe, poate va ajută
http://www.mfa.gov.md/repere-contact/

20 septembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru spațiul Schengen vedeți linkul de mai jos unde este descrisă procedura :
http://viza.md/content/video-afl%C4%83-gratuit-dac%C4%83-ai-sau-nu-interdic%C8%9Bie-de-intrare-%C3%AEn-spa%C8%9Biul-schengen

4 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Ambasada Ungariei
Adresațiva la Centrul Comun de Vize pentru o verificare SIS (Sistemul de Informaţii Schengen – interdicţie pentru intrare sau şedere), completînd formularul tip. Verificarea SIS constă în controlul existenţei sau inexistenţei vreunei interdicţii de intrare a persoanei respective într-o anumită țară sau dacă are interdicție de ședere, sau are... mai detaliat numai o atenționare, care constituie, de fapt, cauza interdicției.

4 decembrie 2018