Am interdicție sau nu?

4 noiembrie 2019 187

Buna ziua! Am fost in Franța și am stat 4 luni, am depasit termenul de ședere cu pasaportul biometric, plus la asta cu o săptămâna înainte de a ma porni in Moldova m-a oprit poliția in metro și m-au luat la secție. Am stat de dimineața pana la 17.30 seara, apoi mi-au dat 4 foi și m-au eliberat!
Din câte am înțeles, mi-au pus interdicție pe un an de zile! Ajungând la unguri, mi-au pus amenda 165 € și m-au trimis sa trec vama prin Ucraina, nu mi-au permis sa trec prin România. Amenda am achitat-o la ambasada Ungariei. Au trecut deja peste 3 luni. Pot sa intru in spațiul Schenghen sau am Interdicție? Va rog, dacă cunoașteți așa problema, să mi-o lamuriti in detalii. Va mulțumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Adrian.

Vedeți aici un răspuns la o întrebare similară: https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/pot-afla-online-daca-am-interdictie-de-a-intra-intr-o-anumita-tara

20 mai 2020