Am intrat in MD cu o masina din Anglia

11 ianuarie 2019 235

Buna ziua. Sunt cetatean roman si am intrat in MD cu o masina din Anglia. As vrea sa vand masina la dezmembrari. Inainte sa o vand, as vrea sa stiu ce ma asteapta? Multumesc anticipat.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Alex,
Dacă sau Deva ați autoturismul is îl vindeți la piese sau va așteaptă o amendă cât valoarea acesteia.

11 ianuarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Urmează oricum sa o devamați chiar dacă o dați la dezmembrare..

13 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Daca masina e mai noua decat 10 ani, si nu o veti scoate din tara la expirarea termenului pentru care a fost admisa temporar - vi se va incasa drepturile de import integral (contravaloarea devamarii).
Daca masina este mai veche de 10 ani - vi se va... mai detaliat incasa contravaloarea masinii.

In ambele cazuri - vi se va aplica o amenda contraventionala.

In ambele cazuri, va trebui sa existe document confirmativ ca masina a fost dezmembrata/distrusa. In lipsa unui asemenea document, riscati doar amenda contraventionala.

13 ianuarie 2019