Am intrat in tara cu masina cu numere RO in luna aprilie 2019

8 mai 2020 437

Am intrat in tara cu masina cu numere RO in luna aprilie 2019. Intre timp am mai iesit din RM si am acumulat 180 de zile de aflare cu masina in RM in februarie 2020. Am intrebat daca din aprilie pot iarasi sa stau 180 de zile, iar la vama mi-au spus ca dupa ce stau 180 de zile in RM, trebuie sa scot masina din tara pentru 180 de zile. Eu le-am zis ca prima intrare o are in aprilie, dar ei imi spun cu nu are importanta. Intrebare: am voie sa stau 180 de zile pe an in RM, sau cum a spus vamesul? Am vazut ca dati link-uri la diferite surse, dar puteti explica, va rog, ca nu e clar? Cum de inteles in decursul a 12 luni consecutive (12 luni de la prima intrare)? O explicatie la cazul concret va rog, ca suntem multi in asa situatie.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Răspunsul este foarte simplu dvs aveți dreptule să vă aflați doar 3 luni pe parcursul unui an.

9 mai 2020