Am inundat apartamentul vecinului de jos

16 august 2023 3

Buna ziua. Locuiesc la etajul 2 al unui bloc si am inundat apartamentul vecinului de la etajul 1. Acesta imi cere sa-i platesc 37.280 lei pentru materiale si costul lucrarilor de reparatie in apartamentul lui de 47,7 metri pătrați. Recunosc ca l-am inundat, dar consider ca suma pretinsa de vecin este exagerată. Cum sa ma protejez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Pentru a solicita suma dată el trebuie să prezinte probe care demonstrează cauza inundației și să evalueze prejudiciul (raport de evaluare), să prezinte bonuri privind procurarea materialelor, efectuarea reparației.

Puteți să mă contactați în privat: e-mail: scobiola97@mail.ru; tel: 068769517.

17 august 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Urmează să studiați actele, pe care sunt bazate pretențiile. În caz, în care considerați că suma indicată este una exagerată, va recomand să consultați un avocat

19 august 2023