Am locuit 8 ani in aceeasi curte cu tata socrul si am investit practic tot venitul meu acolo

30 iunie 2017 83

Buna ziua! Am locuit 8 ani in aceeasi curte cu tata socrul si am investit practic tot venitul meu acolo, acum suntem la un pas de a divorta cu sotul, tinind cont ca avem 3 copii inpreuna - cum se va face partajul? Si ce imi va reveni mie si copiilor?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Mariana,

Regula generală este că fiecare dintre soţi deţine câte jumătate din totalitatea bunurilor comune (în lege numită proprietate în devălmăşie). Prin bunuri comune se înţeleg absolut toate bunurile şi lucrurile care au fost cumpărate împreună de către soţi în timpul căsătoriei, până la pronunţarea divorţului.

Prima variantă, pe care... mai detaliat v-o sugerez , este calea amiabilă. Să ajungeţi la un numitor comun cu soţul privind modul în care veţi partaja bunurile. Mergeţi împreună la un notar şi stabiliţi toate aceste detalii într-un contract. Economisiţi foarte mult timp şi bani. Şi de îndată vă puteţi „bucura” de dreptul de proprietate ce v-a fost recunoscut. Întocmiţi o listă în care indicaţi concret ce bunuri aveţi şi felul în care doriţi să le împărţiţi.

Cea de-a doua opţiune este mai complexă. Dacă nu ajungeţi la o înţelegere, vă adresaţi cu o cerere privind partajarea averii în instanţa de judecată şi anume ea va decide felul în care bunurile vor fi împărţite. Instanţa va ţine cont neapărat şi de interesele copiilor minori. Deci, soţul în grija căruia rămân copiii poate primi o cotă mai mare din bunuri, pentru a nu înrăutăţi condiţiile de trai ale copiilor. În acest caz, cu siguranţă, aveţi nevoie de serviciile unui avocat, care v-ar putea ajuta să primiţi ceea ce vi se cuvine.

Chiar dacă regula stabileşte cote egale pentru soţi, asta nu înseamnă că această prezumţie nu poate fi combătută. Dacă veți putea dovedi că participarea dvs a fost mai mare puteți obține mai mult. ( dovedirea fiind prin prezentarea unor cecuri, martori care ar confirma faptul că dvs ați contribuit mai mult pe parcursul anilor la venitul familial )

Succes, dacă aveți careva întrebări, sau nevoie de careva servicii, vă puteți adresa la nr. meu de telefon 068621067

1 iulie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Mariana , daca ai posibilitate comenteaza mai jos : cine este proprietarul imobilului in care a-ti investit!

1 iulie 2017
Alina Gaja
  • Jurisconsult

Salut, Mariana!

În cazul în care bunul imobil în care ați trăit 8 ani aparține socrului dumneavoastră, procedura partajului este inaplicabilă.

Dacă totuși aparține soțului cu titlu de proprietate personală, instanța de judecată va putea declara bunul imobil drept bun proprietate comună în devălmășie, dacă dispuneți de probe că prin investițiile... mai detaliat dumneavoastră timp de 8 ani, valoarea bunului a sporit în mod simțitor,adică o crescut considerabil.

Revenind la situația în care socrul dumneavoastră este proprietar al bunului, nu o sa puteți pretinde la recunoașterea dreptului de proprietate asupra unei cote-părți din bun pentru investițiile aduse, dacă nu ați stabilit acest lucru printr-un acord prealabil. Totuși, vă puteți adresa în instanța de judecată și să solicitați încasarea unei compensații bănești, echivalentul a tot ceea ce ați investit în bun ( materiale de construcții, muncă, etc).

Mult succes!

3 iulie 2017