Am locuit cu tatăl copiilor în concubinaj

31 mai 2018 36

Buna seara. Am 2 copii, am locuit cu tatăl copiilor în concubinaj intre 2012-2018, dar ne-am despărțit. Locuiesc la casa părintească. Vreau să întreb: ce drepturi am?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Victoria,
Indiferent de faptul că ați fost sau nu oficial căsătoriți, fiecare dintre părinți are drepturi și obligații egale în raport cu copii săi biologici sau adoptivi.
Dacă nu ați stabilit domiciliul copiilor minori cu Dvs ar fi cazul să o faceți. De asemenea, puteți solicita pensie de întreținere pentru... mai detaliat fiecare copil, adică în mărime de 1/3 din toate veniturile lunare ale persoanei, dacă nu are și alți copii.

31 mai 2018