Am lovit un pieton pe strada, care traversa neregulamentar

11 noiembrie 2019 385

Circulam intr-o noapte cu viteza redusa (aproximativ 20 km/ora), cand in fata masinii a aparut o doamna alergand, imbracata in haine intunecate, care a iesit de pe banda 2 de circulatie (drum cu sens unic) dintre masinile care stationau la culoarea rosu la semafor, fara sa se asigure. Am apasat bruc frana, dar n-am reusit sa evit accidentul, am lovit doamna care a cazut si si-a frant o mana si un picior si s-a lovit la cap. Eu am chemat ambulanta, politia. La aproximativ 100 m in ambele directii sunt treceri de pietoni si semafor., dar doamna a decis sa treaca drumul neregulamentar. Acum ei cer 3.000 Euro, sau merg mai departe in judecata. Eu am martori care pot confirma vorbele mele, un pieton care trecea pe trotuarul din stanga de unde doamna a iesit intre masini, soferul din masina din spatele meu si un pieton care mergea pe trotuarul din dreapta. Cum sa procedez? Eu nu pot sa le ofer asa suma de bani si nici nu sunt vinovata ca ea a iesit alergand intr-un loc neregulamentar.

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Lucia,
Daca doamna are fracturi de oase, indiferent cat nu ati da se va porni un dosar in care urmeaza sa se stabileasca vinovatia persoanei, fie conducatorul auto, fie pietonul. Daca nu are fracturi osoase, ar fi loc de negociat cu ei. Acest lucru cel mai bine sa... mai detaliat o faca cineva care nu este implicat emotional - mediator, avocat, executor. Asa sau altfel, e bine sa vorbiti cu un avocat.

11 noiembrie 2019