Am luat bani cu împrumut, dar recipisa a ajuns la o terță persoană care pretinde dobândă

3 iunie 2024 5

Bună ziua! Am luat cu împrumut de la o prietenă 1.200 Euro și am scris o recipisă în acest sens. Peste un timp mă sună un cunoscut de-al ei și îmi zice ca trebuie să-i întorc lui 2.160 Euro, pentru că el ar fi ajutat-o pe prietena care m-a împrumutat să-și cumpere apartament și, prin urmare, banii pe care îi datorez prietenei trebuie întorși lui și cu dobândă, pe deasupra. Am sunat prietena menționată, care confirmă că trebuie să-i întorc ei suma pe care am luat-o cu împrumut, adică 1.200 Euro. Cunoscutul ei, însă, insistă și mă amenință că vă va acționa în judecată, pentru că recipisa pe care am eliberat-o prietenei se află la el. Mi-a trimis o poză a acesteia și am constatat că e modificată, adică la sfîrșitul acesteia este adăugat un text, scris cu alt pix, despre dobândă 10%. Ce pot face? Cunoscutul prietenei mă amenință că mă vor contacta avocații lui. Eu am păstrate toate conversațiile cu prietena mea care confirmă că nu ne-am înțeles despre niciun fel de dobândă. Mulțumesc mult!

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Olga, e o situație paradoxă, eu pot să vă orientezi, ca nu cumva să întoarcevre-un ban prietenii și cunoștinței lui. Eu vă spun, că eu un кидос, din partea prietenii. În primul rând DVS ia-ți împrumutat, aveți recipisa, eliberată de prietenă, nu de cunoștința lui. Eu vă propun să... mai detaliat trecem pe viberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru o discuție mai aplă.

4 iunie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

HRISTOS A ÎNVIAT!!! Vă putem ajuta. Apelaț la nr. de telefon 069049267

4 iunie 2024
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Olga,
Va recomand sa mergeti la un Avocat pentru a primi o consultatie profesionist, mai mult, in dialog cu Avocatul pot aparea intrebari care aici nu avem cum sa le intuim.

4 iunie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

mai întâi trebuia să precizați conținutul concret al recipisei...............evident că vă puteți apăra prin invocarea adăugirii cu rea-credință a unor texte și că creditorul, de fapt, este o altă persoană......precizați și cine a scris textul inițial al recipisei, tot cel ce a semnat-o sau altă persoană și tot această persoană... mai detaliat (altă persoană) ar fi efectuat adăugirea.........este indicat un termen de restituire???? precizați toate detaliile pentru un răspuns complet....

4 iunie 2024