Am luat concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani si am scris cerere de eliberare din serviciu

27 aprilie 2019 147

Buna ziua. Am asa o intrebare: daca ca tata am luat concediu de ingrijire a copilului pe numele meu pana la varsta de 3 ani si in aceasta perioada am revenit la serviciu pe 75%, dar am scris si cerere de eliberare din serviciu, indemnizatia nu se mai achita? Daca da, cum se poate de restabilit?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna,
Conform HG 1478/2002 pct.3) indemnizația lunară pentru creșterea/îngrijirea copilului stabilită se suspendă în cazul în care beneficiarul se angajează, își reia activitatea sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului și se stabilește, la solicitare, altei persoane care întrunește condițiile prevăzute de legislație pentru acordarea indemnizației.
În cazul în... mai detaliat care beneficiarul de indemnizație lunară pentru creșterea copilului se angajează la altă unitate, indemnizația se suspendă, indiferent de programul de muncă (parțial sau deplin), și se reia de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului.

Respectiv, la locul de munca iarasi trebuie sa depuneti cerere ce acordare a concediului pina la 3 ani si sa depuneti actele la CTAS.

2 mai 2019