Am luat un credit, dar am ajuns sa am probleme financiare

20 februarie 2019 130

Buna ziua. Am luat un credit de la X-Credit. Am ajuns sa am probleme financiare, iar la solicitarea sa ma astepte inca o luna am primit ca raspuns amenintari cu darea in judecata in caz ca nu achit in decurs de 1 saptamana. Dupa 1 saptamana colectorii au inceput a ataca retelele de socializare, scriind la prieteni si rude ca sunt dator si am credit, ignorand mesajele mele. Ce pot face?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,

Accesați www.datepersonale.md
Depuneți în scris o plângere în adresa acestei instituții pe faptul că atât creditorul dvs cât și colectori încalcă legea prin faptul ca distribui în public și în privat date cu caracter personal despre dvs.
Solicitați atragerea la răspundere contravențională a persoanelor responsabile.

21 februarie 2019