Am luat un credit nebancar

16 iunie 2020 96

Bună ziua. Am luat un credit de 4.000 lei si am intors 7.000, dar executorul judecatoresc, fara a ma anunţa, mi-a reținut bani din salariu si imi cresc penalitati in fiecare zi. Ce sa fac?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Viorel!

Din câte înțeleg deja există o hotărâre judecătorească pusă în executare, iar Dvs nu ați executat benevol și executorul a fost nevoit să recurgă la executarea silită.

Conform prevederilor art. 24 din Codul de executare, la cererea creditorului executorul judecătoresc urmează să calculeze dobânda de întârziere.

Dacă nu doriți să achitați... mai detaliat în continuare dobânzi este cazul să stingeți integral toată datoria și dobânda de întârziere acumulată la zi, inclusiv onorariul executorului judecătoresc, taxele și spezele procedurii de executare.

Succes.

16 iunie 2020