Am luat un credit și nu l-am achitat de 3 ani

16 decembrie 2019 487

Am luat un credit și nu l-am achitat de 3 ani. Nu mi-a venit nicio scrisoare ca as fi chemată in judecată. Vreau sa plec la mama de sărbători și deja mi-am luat bilet la avion. Voi putea părăsi țara?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Ce ține de părăsire țară, adresați va la poliția de frontieră, datele de contract le găsiți pe net.
Din cele relatate nu ar fi trebuit sa aveți interdicții.

16 decembrie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
De ce crezi ca nu ai putea sa iesi din tara?
De unde ai asemenea temeri?
De ce nu te documentezi despre drepturile tale de baza in ceea ce priveste libertatea de a iesi din tara?

Inclusiv pe acest portal, la o simpla cautare ai putea sa vezi o... mai detaliat sumedenie de raspunsuri la intrebarea ta.

Nu are nici o legatura faptul ca ai luat credit pe care nu l-ai intors, cu posibilitatea de a iesi din tara.
A lua credit si a nu il intoarce nu este o crima. Banca nu te inchide in casa pentru asta. Banca nu te limiteaza sa iesi din tara.

Toate aceste restrictii pot fi aplicate DOAR de instanta de judecata!

Ce risti tu, este ca vei fi actionat in judecata, daca nu intorci creditul la timp. Si vei suporta cheltuieli suplimentare pentru intirzierea de a restitui creditul.
Executorul judecatoresc poate sa iti puna sechestru pe bunuri, pe conturi.
Doar in cazuri exceptionale instanta de judecata poate sa iti aplice interdictia de a iesi din tara. Asemenea decizii, insa, se iau cu informarea ta. Deci, ai fi cunoscut despre asta.

Sa nu intorci creditul devine crima doar atunci cind exista o hotarire judecatoreasca prin care se incaseaza suma respectiva de la tine, tu ai venituri suficiente, dar in mod intentionat nu executi hotarirea.

Termenul de 3 ani NU se calculeaza de la data cind ai luat creditul, dar de la data cind ai inceput sa ai restante la plata creditului.

16 decembrie 2019
  • Jurisconsult

Bună ziua Veronica,

Vă sfătui să vă asigurați că nu există nici-o hotărâre pe portalul instanței de judecată pe cazul respectiv. Pentru a evita pe viitor careva incomodități.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

17 decembrie 2019