Am luat un credit și nu l-am putut achita

18 august 2019 89

Am luat un credit și nu l-am putut achita. Dosarul a ajuns la executor, iar acesta a apelat la primar să caute cumpărător la bunuri timp de 10 zile. Ce drepturi am eu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Viorica,

În primul rând trebuie să faceți cunoștință cu informațiile din dosar. Să vedeți ce măsuri executorii a aplicat executorul.

Dacă bunurile la care faceți referință sunt gajate, atunci Dvs. puteți contesta prețul la care au fost comercializate, procedura prin care au fost comercializate.

Dacă însă se vând bunuri care... mai detaliat nu au fost gajate, atunci trebuie să țineți cont de faptul că legislația prevede o listă de bunuri care nu pot fi urmărite și vândute de către executor. (art.89 Cod de Executare).

După ce bunurile au fost vândute prin licitație Dvs puteți contesta rezultatele licitației. (conform art.142 Cod de Executare)

La fel, Dvs. puteți negocia cu executor stingerea datoriei pe care o aveți conform unui grafic. În așa caz puteți insista să fie scoase anumite măsuri asiguratorii (sechestre/interdicții).

La fel, Dvs. puteți contesta actele executorului, în caz că considerați că ele au fost făcute nejustificat și abuziv.

Dacă aveți nevoie de consultație detaliată, vă sunt la dispoziție.

O zi bună!

19 august 2019