Am lucrat 6 luni; am dreptul la concediale, daca doresc sa demisionez?

27 iunie 2017 153

Bună ziua, eu am lucrat timp de 6 luni de zile din anul 2017. Si încă nu am solicitat concedialele. Dar vreau să demisionez acum degrabă. Dacă demisionez, va trebui angajatorul sa-mi achite concedialele inclusiv?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara, Radu!

Angajatorul este obligat sa va achite toate drepturile salariale, inclusiv indemnizatia pentru concediul anual nefolosit chiar daca ati activat doar 6 luni de zile. In cazul in care angajatorul nu va achita indemnizatia pentru concediul anual nefolosit aveti dreptul sa va adresati in instanta de judecata.

Cele... mai detaliat bune!

28 iunie 2017