Am lucrat un an fara sa mi se ofere concediu

4 decembrie 2019 74

Lucrez deja de 1 an la companiea "X" , lucrez din 20.01.2019 si anul 2019 e pe sfarsite, insa concediu asa si nu am avut. Si in privinta aceasta am urmatoarele intrebari: 1) Legea imi permite sa iau banii pe concediul pe care nu l-am folosit? 2) Ce masuri trebuie sa intreprind pentru a lua banii pentru concediu? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Conform art.119 (1) din Codul Muncii, în caz de suspendare (art.76 lit. e) şi m), art.77 lit. d) şi e) şi art.78 alin.(1) lit.a) şi d)) sau încetare a contractului individual de muncă, salariatul are dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite.

5 decembrie 2019
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Conform legislației, salariatul obligatoriu trebuie sa beneficieze de un concediu anual cu durata a cel puțin 14 zile.

Compensarea in bani a zilelor de concediu nefolosit are loc doar la concediere/demisie, or in unele cazuri de suspendare a contractului indicate in raspunsul dlui Andrei.

5 decembrie 2019