Am mai multe credite cu penalitati care tot cresc

11 noiembrie 2020 485

Buna ziua. Am o problema pe care nu stiu cum s-o rezolv. Am luat mai multe credite nebancare, pe care le achitam la timp, dar de la inceputul pandemiei am ramas fara serviciu si respectiv nu am putut achita. Au crescut penalitati foarte mari, acum nu reusesc sa achit penalitatile, pentru ca ele cresc si cresc. Ce pot face in asa caz? Ajutati-ma, va rog, am trei copii minori. Nu stiu unde sa ma adresez.

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Arcadie,
Va recomand sa mergeti la fiecare sa explicati situatia si sa faceti un acord prin care opriti penalitatile si sa negociati dobinzile. Altfel, o sa va pomeniti cu procese in instanta de judecata, iar dupa aceasta cu executori la usa.

11 noiembrie 2020
  • Jurisconsult

Buna dl. Arcadie e o situație stupidă, dacă companiile de creditare n-o să miargă la tratative, lasă ei să apeleze în istanță. Se v-a pronunța o hotărîre sau mai multe hotărîri, se vor duce la executor. Principalul nu panicați, o să duceți tratative cu fiecare executor, să cădeți cu cerințele... mai detaliat lor, eu îți propun să acceptați ce vor ei, dar principalul DVS să nu dați dovadă că sînteți escroc, în așa caz o să plătiți la conturile care o să vă li dee cînte 2-3 lei, adica cîți bani despuneți, în așa fel executorii o să se inerveze, o să se supere. Tu o să le explici, domnilor eu dispun de așa sumă, mai mult nu am și tot așa se v-a întinde mulți ani. Executorii n-o să poată să vă sechestreze din bunuri, fiindcă DVS achitați sumele, bine. Dacă o să ai întrebări poți să mă contactezi la tel. 068669950 sau pe vaiber, bine. Succese.

11 noiembrie 2020