Am mai multe credite neachitate

14 martie 2020 126

Buna ziua. Am mai multe credite neachitate, din cauza ca copilul meu este bolnav de cancer si din cauza tratamentulu nu am putut sa le achit. Au crescut penalitati mari si sunt amenintata de executori. Ce risc in aceasta situatie? Ce pot face?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Ana,

Conform Codului de Executare, executorul judecătoresc poate aplica următoarele măsuri:

a) să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile debitorului;
b) să interzică debitorului de a săvîrşi anumite acte;
c) să interzică altor persoane de a transmite debitorului bunuri sau de a îndeplini faţă de el alte obligaţii;
d) să interzică... mai detaliat persoanelor fizice şi juridice, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, efectuarea anumitor acte în privinţa debitorului sau a bunurilor lui, inclusiv a bunurilor care vor fi dobîndite în viitor, care ar putea duce la împiedicarea executării documentului executoriu.

Dar ținând cont de situația Dvs excepțională, cred că puteți negocia cu executor eșalonarea/amânarea plăților.

15 martie 2020