Am născtu un copil în afara căsătoriei, la puțin timp după divorț

11 iunie 2024 3

Bună ziua! Am divorțat, dar am păstrat numele soțului. Recent am născut un copil de la alt bărbat, cu care nu sunt căsătorităp, dar care recunoaște paternitatea copilului. Doresc să perfectez certificatul de naștere al copilului, dar mi se cere o declarație de la fostul soț că nu este tatăl copilului, din cauza că nu au trecut 10 luni de la divorț. Nu mențin legătură cu fostul soț și, respectiv nu pot să fac rost de asemenea declarație. Ce pot face în acest caz? Vă rog, ajutați-mă!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cu părere de rău, aşa prevede legea, trebuie să obţineţi această declaraţie.
Codul familiei prevede:
(4) Prezumţia de paternitate a soţului (fostului soţ) poate fi înlăturată printr-o declaraţie a soţilor (foştilor soţi) depusă personal. În cazul în care soţii (unul din ei) nu se pot prezenta personal, declaraţia se autentifică notarial şi... mai detaliat se expediază la organul de stare civilă.

11 iunie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dacă doriţi să obţineţi de la fostul soţ această declaraţie, vorbiţi cu el despre consecinţele stabilirii paternităţii pentru el şi anume că poate fi impus prin judecată să achite pensie de întreţinere pentru un copil care de fapt nu-i aparţine şi că copilul care nu este al lui îi poate... mai detaliat fi moştenitor, iar în caz că nu acordă declaraţia respectivă, peste un an de zile nu va mai putea contesta paternitatea.

11 iunie 2024