Am nevoe de avocat la judecata daca sunt partea vatamata?

25 iulie 2017 36

In luna februarie anul curent am fost jefuit de catre un individ. Dupa 5 luni de investigatii am fost chemat la procuratura unde mi s-a spus ca voi fi chemat la judecata. Vreau sa va intreb daca am nevoie de avocat si daca pot sa cer paguba morala?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Aveți dreptul să cereți repararea prejudiciului moral, dar și a celui material, dacă este cazul. Este nevoie să fiți recunoscut ca persoană vătămată, și să depuneți o acțiune civilă la procuror, sau în instanța de judecată.
Avocatul nu este obligatoriu în acest caz, Așa că Dvs decideți dacă vreți să... mai detaliat contractați sau nu aceste servicii.

25 iulie 2017