Am nevoe de un sfat

16 mai 2018 48

Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Am activat aproape 5 ani intr-o institutie; acum vreau sa plec peste hotare pentru 3 luni: 1 luna concediu anual si 2 luni pe cont propriu. Mentionez ca pana nu demult a fost un alt sef, care mi-a aprobat concediul. Nu pot sa pierd postul de munca.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Cristina, daca exista un ordin de acordare a concediilor respective semnat/stampilat de catre angajator, cu semnatura Dvs ca ati luat cunostinta de acest ordin (important sa detineti un exemplar original), atunci aveti dreptul sa valorificati aceste concedii. Rechemarea din concediu se efectueaza doar in cazuri exceptionale si doar cu acordul... mai detaliat Dvs. Anularea ordinului de acordare a concediilor respective trebuie sa fie justificat de noul director, daca decide astfel, trebuie adusa la cunostinta Dvs si poate fi contestata.

17 mai 2018