Am nevoie de acordul tatălui la ieșirea din țară?

28 decembrie 2022 303

Bună ziua. Sunt divorțată și am un copil de 5 ani. Instanța a decis ca acesta să rămână cu mine și i-a stabilit domiciliul cu mama. Dorim să plecăm co copilul în vacanță peste hotare. Am nevoie de acordul tatălui pentru așa gen de călătorie?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Dacă călătoriți pe o perioadă determinată, de scurtă durată (vacanță, în vizita la rude, tratamente, etc.) minorul poate călătorie doar cu un singur părinte fără a fi necesar acordul celuilalt.
Dacă vă doriți să stabiliți domiciliul minorului peste hotarele RM, autoritățile vamale vă vor solicita să prezentați acordul celuilalt... mai detaliat părinte, autentificat notarial.

29 decembrie 2022