Am nevoie de ajutor pentru a depune cerere de chemare in judecata

28 aprilie 2022 43

Buna ziua. O firma nu si-a indeplinit obligatiunile si nu-mi intoarce banii platiti in avans. Am nevoie dde ajutor doar pentru a intocmi cererea de chemare in judecata. Cred ca reprezentarea in instanta nu este necesara.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Ilie, eu vă propun să vă conduceți de prevederile Codului civil Arvuna

Articolul 954. Dispoziţii generale cu privire la arvună
(1) Arvuna este o suma de bani sau un alt bun pe care o parte contractantă o dă celeilalte părţi pentru a... mai detaliat confirma încheierea contractului şi a-i garanta executarea. În caz de dubii, suma plătită este considerată avans.
(2) Convenția cu privire la arvună trebuie să fie întocmită în formă autentică dacă legea cere forma autentică pentru actul juridic din care rezultă obligația garantată. În celelalte cazuri, convenția cu privire la arvună trebuie să fie întocmită în scris, sub sancțiunea nulității absolute.
Articolul 955. Includerea arvunei în contul prestaţiei
Arvuna se ia în calcul la executarea prestaţiei, iar în cazul în care aceasta nu s-a făcut, se restituie.
Articolul 956. Reţinerea sau restituirea arvunei
(1) Dacă pentru neexecutarea obligației garantate răspunde partea care a dat arvuna, aceasta rămîne celeilalte părți după rezoluțiunea contractului de către aceasta din urmă. Dacă pentru neexecutarea obligației garantate răspunde partea care a primit arvuna, ea este obligată să plătească celeilalte părți dublul arvunei după rezoluțiunea contractului de către aceasta din urmă.
(2) Pe lîngă cele prevăzute la alin.(1), partea care răspunde pentru neexecutarea obligației garantate este obligată să repare celeilalte părţi prejudiciul neacoperit prin plata arvunei dacă în contract nu este prevăzut altfel.
(3) Creditorul obligației garantate neexecutate poate opta pentru executare silită sau pentru rezoluțiunea contractului și repararea prejudiciului potrivit regulilor generale.
(4) Arvuna se restituie în cazul în care raportul contractual se stinge dintr-o cauză ce nu atrage răspunderea vreuneia dintre părți.

29 aprilie 2022
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ilie, bună ziua,

Pentru a beneficia de serviciile unui avocat sau avocat stagiar puteți contacta oricare dintre avocații sau avocații stagiar pe ce această platformă și conveniți asupra unei întrevederi la biroul avocatului unde mai întâi să explicați problema detaliat și să prezentați actele de care dispuneți.

Succes.

29 aprilie 2022