Am nevoie de avocat ca victima in cazul unui furt?

20 mai 2018 43

Persoana a fost gasita, dar neaga ca a facut asta. S-au gasit o parte din lucruri in casa. Ce pot face ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență, dacă aveți cunoștință de cauză, nu e nevoie.
Actualmente în cadrul cauzei penale, sunteți în drept să înaintați o acțiune civilă, anume de încasarea sumei prejudiciului cauzat.
Sau există posibilitatea de a aștepta pînă la finalizarea cauzei penale și ulterior să vă adresați cu așa cerere.
Dacă aveți pretenții... mai detaliat suplimentare, puteți contracta un avocat(după necesitate), oricum, ofițerul de urmărire penală și procurorul duc cauză, este nevoie și de o conlucrare cu aceștia.

20 mai 2018