Am nevoie de o consultatie

8 noiembrie 2019 65

Doresc să iau legătura cu Dvs. pentru a întocmi un document ca "persoana garant" (fidejusor) la solicitarea unui credit de la o banca. Sora mea cere acest credit, iar mie ca persoana garanta mi se cere acest document. Daca aveți timp, unde pot sa mă apropii?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Urmează sa ințelegeți că fidejusor este persoana care va răspunde cu bunurile proprii în cazul in care sora d-stră nu va achita la timp sau din alte oricare alte motive, indiferent care ar fi acestea, nu va achita creditul.
Inclusiv veți achita și penalități, dobînzi, si alte sume restante.
Informații-vă bine pînă... mai detaliat a semna un asemenea contract, or, multe ori, persoanele confundă persoana de contact cu cea garant(fidejusor) care poate fi pus să plătească creditul din sume proprii, iar ulterior achitării, avind drept de regres.

9 noiembrie 2019