Am nevoie de procura din partea soțului pentru copil minor de 8 ani pentru a pleca la mare in Grecia cu biometricul cu autocarul?

9 iulie 2017 101

Am nevoie de procura din partea soțului pentru copil minor de 8 ani pentru a pleca la mare in Grecia cu biometricul cu autocarul, daca revenim in țară cu automobilul si nu voi avea bilet tur retur?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Svetlana,

Legislația în vigoare vă oferul dreptul de a vă deplasa în afara țării cu copilul minor, adică să fie însoțit doar de un reprezentant legal.
Totodată daca la pașaportul biometric este acordul tatălui, aveți încă o dovadă care vă permite acest fapt.

În rest, toate circumstanțele scrise de dumneavoastră... mai detaliat nu au relevanță.

O seară bună.

10 iulie 2017